Ostatnio zadano mi kilka pytań odnośnie wybierania zawodu i kształcenia się w kierunku psychologicznym.

Psycholog to dla wielu dość tajemnicza postać, kojarzona głównie z pomaganiem innym ludziom, choć możliwości wykonywania różnych zawodów po tego rodzaju studiach jest znacznie więcej.

Dużo zamieszania wywołuje również fakt, że psycholog często jest mylony z psychoterapeutą (który wcale nie musi być psychologiem)

Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, gdzie później się wybrać dalej do szkoły, co studiować?

Psycholog to magister psychologii, więc jeśli ktoś chce być psychologiem powinien studiować ten właśnie kierunek – na większości uniwersytetów są wydziały psychologii.

Na maturze można wybrać dowolne przedmioty. To, co się później studiuje, nie pokrywa się z żadnym z przedmiotów nauczanych w szkole.

zamierzam pójść na studia psychologiczne. Wykonując ostatnio testy na rodzaj inteligencji przeczytałam o swoim wyniku, że jest to inteligencja intrapersonalna (intuicyjna). Zastanawiam sie zatem czy psycholog to napewno dobry kierunek dla mnie?

Taki pojedynczy wynik testu nie wiele mówi o rzeczywistych predyspozycjach danej osoby. Do tego stwierdzenie jakiejś właściwości człowieka nie mówi nic o jego deficytach, a więc nie może być podstawą do uznania, że “nie nadaję się na…”.

Jeśli takiej inteligencji towarzyszą jakieś deficyty np. interpresonalne, wówczas dobrze by było zająć się nimi w pracy nad sobą.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia – mianowicie studiowanie psychologii nie jest równoznaczne z wykonywaniem zawodu związanego z pomaganiem ludziom.
Żeby móc pomagać innym czyli wykonywać zawód psychoterapeuty trzeba poza studiami odbyć własną terapię i szkolenie w jednej z licznych szkół psychoterapii.

Czym się zajmuje psycholog?

Psycholog to raczej rodzaj wykształcenia niż zawód. Po studiach psychologicznych można wykonywać cały szereg różnych zawodów, z czego tylko część jest związana z pomaganiem ludziom.
Psycholodzy pracują w firmach w działach HR – pomagają w rekrutacji nowych pracowników, opracowywaniu sposobów motywowania pracowników, organizacji szkoleń tzw. umiejętności miękkich (rozwiązywanie konfliktów, komunikacja, organizacja czasu)
Mogą też pracować w działach czy agencjach reklamy.

Pomaganie ludziom też może wyglądać różnie i odbywać się w ramach różnych zawodów:

psychoterapeuty – praca z ludźmi z różnymi zaburzeniami – depresje, nerwice, uzależnienia itp

psychologa klinicznego – psycholog współpracujący z lekarzami w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji w różnych chorobach zarówno psychicznych, emocjonalnych jak i somatycznych. Np, psycholodzy kliniczni współpracują z lekarzami w rehabilitacji kardiologicznej po zawałach serca lub w rehabilitacji neurologicznej

coacha osobistego (life coach) – zajmującego się wspomaganiem rozwoju osobistego

Warto widzieć, że zawody psychoterapeuty i coacha nie są zarezerwowane wyłącznie dla psychologów i mogą wykonywać je osoby po innych kierunkach studiów np. pedagogice, resocjalizacji itp.
Istotne tu jest nie tyle rodzaj wykształcenia, co ukończenie odpowiednich szkoleń przygotowujących do praktycznego wykonywania tych zawodów