Poradnik Użytkowania Grupy “Bezpłatne porady psychologiczne i coachingowe”

Proszę, przeczytaj ten poradnik, zanim zaczniesz korzystać z grupy i stosuj się do jego zaleceń.

Jeśli chcesz pracować ze swoim problemem:
1) Zadaj sobie pytanie: Czy chcę wyruszyć w podróż? Czy chcę w tym temacie coś zmienić? Coaching służy zmianie twojego zachowania, odczuwania i myślenia na bardziej efektywniejsze. To poszukiwanie odpowiedzi i motywacji JAK coś zrobić, JAK coś osiągnąć. Nie musisz na początek wszystkiego mieć poukładanego, ale pamiętaj, że to TY szukasz, i ty masz wykazać się motywacją, chęcią, odwagą cywilną i ostatecznie umiejętnościami i działaniem.
2) Nie musisz wszystkiego upubliczniać o sobie, ale miej odwagę cywilną dyskutowania i reagowania na to co się dzieje w wątku. Zadanie pytania, by za moment siedzieć cicho, zamknąć oczy i uszy to marnowanie twojego i naszego czasu.
3) Doceń pracę i wysiłek włożony przez osoby doradzające Ci. Jeśli zadają Ci pytania, odpowiedz im, albo przynajmniej napisz, że nie chcesz teraz na nie odpowiadać.
4) Jeśli potrzebujesz porady: zastanów się przed napisaniem posta, co ze swojej prywatności będziesz chciał ujawniać i jak nie ujawniać prywatności innych osób. Zadbaj o to, żeby Twoje posty nie krzywdziły osób trzecich, jeśli odnosisz się do nich to tak, żeby nie można było zidentyfikować konkretnej osoby.
5) Grupa ta nie ma na celu zastąpienia psychoterapii, w istotnych sprawach i dużych problemach możesz chcieć skorzystać z pomocy psychoterapeuty na żywo.
6) Załóż raczej nowy temat zamiast dopisywać się do starego.
7) Na tej grupie udzielamy porad. Nie rozstrząsamy dlaczego? I nie stawiamy diagnoz. Łatwiej będzie uzyskać poradę jeśli zadasz sobie trochę trudu i sformułujesz swoje pytanie w formie: jak osiągnąć to i to…
8) Proś o porady dotyczące Ciebie. Nie poradzimy Ci jak zmienić kogoś innego, choćby dlatego, że nie mamy pojęcia czy ten ktoś CHCE być zmieniony. Jeśli chce – niech sam tu napisze.

Jeśli chcesz pomagać:
1) Coaching to nie głaskanie po główce, to wydobywanie z ludzi zasobów by zrobili coś sami, osiągnęli odrobinkę więcej, zwiększyli swoje umiejętności. Czasem idzie za tym konkretna porada, a czasem stawienie osobie wyzwania, a bardzo często w obrębie tego następuje konfrontacja starego z nowym.
Jeśli uważasz, że drugiej osobie potrzeba ludzkiego wsparcia i pogłaskania po główce: napisz do tej osoby prywatną wiadomość.
2) Gdy osoby pomagające wkładają swój wysiłek w doprowadzenie do tego to prezentując postawę pt. “ty masz problem, ale jesteś wspaniałą istotą” czy “ja wiem lepiej jak się powinno, ty sieroto boża sobie nie poradzisz więc ja udzielę Ci wsparcia i pocieszę cię i wykażę się zrozumieniem” w istocie podcinasz drugiej stronie skrzydła traktując jako bezbronną i bezsilną ofiarę losu i okoliczności. Takie posty będą usuwane.
3) Pamiętaj, że nie piszesz dla siebie tylko dla osoby, której pomagasz. Rozmawiaj z osobą mającą problem, a nie z innymi pomagaczami. Rozmawiaj na temat tego, co zgłosiła, zamiast tworzyć swoje swobodne interpretacje tego, czego oznaką jest to zgłoszenie. To nie jest miejsce na filozofowanie i teoretyzowanie.
4) Pozwól osobie z problemem samej wybrać, które rozwiązanie jest dla niej dobre. Jeśli uważasz, że jakaś proponowana metoda rozwiązania jest faktycznie groźna, a moderatorzy tego nie wyłapali (np. ktoś sugeruje branie psychotropów, które powinien, jeśli już coś, zalecić lekarz) – zgłoś konkretny post do moderatorów z wyjaśnieniami, natomiast sam nie podejmuj dyskusji.
5) Pamiętaj, że osoba, której pomagasz może zastosować twoją radę – udzielaj rad odpowiedzialnie.
6) Postaraj się przed napisaniem czegoś prześledzić wszystkie wypowiedzi w danym temacie i zastanów się czy rozumiesz co się dzieje i czy masz coś nowego do dodania.

Moderatorzy od Siebie:

Piotr Jaczewski: Ja bardzo często stosuje ścieżkę prowokatywną, od drugiej strony wymagam by była trzeźwa, racjonalna, wykazała się poczuciem humoru, inicjatywą, chęcią zmiany i wieloma innymi czynnikami. Szukam emocji i punktów napięć w których ktoś skrywa energię, motywacje którą może wykorzystać. Bardzo często jest w tym konkretna porada, tylko opowiedziana innym językiem, nie wprost. Z boku to może wydawać się szalonym okrutnym bełkotem lub przeciwnie oczywistą prawdą.. Jeśli uczestniczysz z kolei w interakcji ze mną – zorientujesz się jak to działa w trakcie, lub bardzo często post factum. Zapraszam do tej podróży, jeśli masz ochotę i odwagę.

Poradnik powstał we współpracy między wszystkimi moderatorami grupy.”

Uwaga, modyfikacja regulaminu!

Ze względu na wysyp pytań o porady, których autorzy następnie usuwają profil, wątki założone przez osoby, których profile zostały następnie usunięte będą zamykane.