Czy warto być pewnym siebie?
Pewnie odpowiesz: „owszem, byle nie za bardzo…” :-)
Pomińmy kwestię, czy naprawdę osoby o przesadnym mniemaniu o sobie, są rzeczywiście pewne siebie.
Tak, czy inaczej nie przychodzą one do psychologa z tym problemem. Natomiast z osobami niepewnymi samych siebie, pracuję na co dzień.
Dużo różnych problemów ma tu swój początek. Nadmiernie uwrażliwienie na opinie innych, zahamowanie spontaniczności , strach przed działaniem. W efekcie nie korzystasz z życiowych okazji ani z pełni swojego potencjału. To szkodliwe i zupełnie zbędne ograniczenie.
 
Skąd wziąć pewność siebie, kiedy się jej nie ma? Nie można tego zrobić na zawołanie, nie można po prostu postanowić „będę pewna siebie” ale da się to w sobie wypracować. Jak?
 
Nasza pewność jest powiązana z tym, że coś dobrze znamy. Na przykład możesz spokojnie spacerować w okolicy swojego domu i czuć się pewnie z tym, że trafisz z powrotem. Czy równie pewnie poczujesz w całkiem obcym mieście?
 
Tu, raczej nie pozwolisz sobie na chodzenie z głową w chmurach i snucie angażujących refleksji. Twoja uwaga skupi się na tym, co jest na zewnątrz. Będziesz czujnie rejestrować, w swojej głowie, drogę aby ją zapamiętać i móc wrócić. Potrzebujesz w tej sytuacji czujności i skupienia. Nie możesz sobie pozwolić na taki luz, jak tu gdzie znasz każdy kąt na pamięć. Widzisz? Znajomość rzeczy jest powiązana z czuciem się pewnie.
 
Pewność siebie wynika ze znajomości samego siebie. Im lepiej siebie znasz i rozumiesz, tym masz więcej luzu i swobody. Nie potrzebujesz napięcia i czujności w kontaktach z innymi. Jesteś osobą pewną siebie, bo znasz siebie.
 
Co to dokładnie znaczy „znać siebie”? To, jest świadomość swoich potrzeb, celów, emocji, przekonań, wartości itp. Świadomość, do której masz dostęp, i z której możesz korzystać w każdej chwili, bez względu na okoliczności. ‘
 
Czego chcę w tym momencie? Czego, w tej chwili potrzebuję? Co czuję, w tym momencie kiedy to się dzieje? Do czego dążę angażując się w to, co robię teraz? Co jest dla mnie w tym momencie ważne?
 
Tu nie chodzi o ogólne stwierdzenia, odnośnie całego twojego życia, tylko o precyzyjną świadomość siebie w danej chwili. Tu i teraz.
 
Czy zdarza Ci się angażować w dyskusje z kimś i być bardziej świadomą jego oczekiwań czy myśli, niż swoich własnych. Zadaj sobie w takiej chwili pytanie o siebie :

  • Co będę mieć z tego, że ta osoba zmieni swoje myślenie?
  • Dlaczego akurat taka zmiana u kogoś jest dla mnie ważna?
  • Co, w moim życiu  od niej zależy?
  • Czego potrzebuję w tym momencie, kiedy się tak kłócę?
  • Czy to, w co się angażuj rzeczywiście zaspokaja tę potrzebę?

 

To są przykłady pytań, które możesz sobie zadać w konkretnej sytuacji. Im częściej zadajesz sobie takie pytania tym łatwiej Ci to przychodzi i tym twoja ogólna pewność siebie wzrasta. Przetestuj to.
Napisz w komentarzu jak co o tym myślisz i jak to działa u Ciebie.