Czy warto być pewnym siebie?
Pewnie odpowiesz: „owszem, byle nie za bardzo…” :-)
Pomińmy kwestię czy rzeczywiście, osoby o przesadnym mniemaniu o sobie, są rzeczywiście pewne siebie.
Tak, czy inaczej nie przychodzą one do psychologa z tym problemem. Natomiast z osobami niepewnymi samych siebie, pracuję na co dzień.
Dużo różnych problemów ma tu swój początek. Nadmiernie uwrażliwienie na opinie innych, zahamowanie spontaniczności , strach przed działaniem. W efekcie nie korzystasz z życiowych okazji ani z pełni swojego potencjału. To szkodliwe i zupełnie zbędne ograniczenie.
 
Skąd wziąć pewność siebie, kiedy się jej nie ma? Nie można tego zrobić na zawołanie, nie można po prostu postanowić „będę pewna siebie” ale da się to w sobie wypracować. Jak?
 
Nasza pewność jest powiązana z tym, że coś dobrze znamy. Na przykład możesz spokojnie spacerować w okolicy swojego domu i czuć się pewnie z tym, że trafisz z powrotem. Czy równie pewnie poczujesz w całkiem obcym mieście?
 
Tu, raczej nie pozwolisz sobie na chodzenie z głową w chmurach i snucie angażujących refleksji. Twoja uwaga skupi się na tym, co jest na zewnątrz. Będziesz czujnie rejestrować, w swojej głowie, drogę aby ją zapamiętać i móc wrócić. Potrzebujesz w tej sytuacji czujności i skupienia. Nie możesz sobie pozwolić na taki luz, jak tu gdzie znasz każdy kąt na pamięć. Widzisz? Znajomość rzeczy jest powiązana z czuciem się pewnie.
 
Pewność siebie wynika ze znajomości samego siebie. Im lepiej siebie znasz i rozumiesz, tym masz więcej luzu i swobody. Nie potrzebujesz napięcia i czujności w kontaktach z innymi. Jesteś osobą pewną siebie, bo znasz siebie.
 
Co to dokładnie znaczy „znać siebie”? To, jest świadomość swoich potrzeb, celów, emocji, przekonań, wartości itp. Świadomość, do której masz dostęp, i z której możesz korzystać w każdej chwili, bez względu na okoliczności. ‘
 
Czego chcę w tym momencie? Czego, w tej chwili potrzebuję? Co czuję, w tym momencie kiedy to się dzieje? Do czego dążę angażując się w to, co robię teraz? Co jest dla mnie w tym momencie ważne?
 
Tu nie chodzi o ogólne stwierdzenia, odnośnie całego twojego życia, tylko o precyzyjną świadomość siebie w danej chwili. Tu i teraz.
 
Czy zdarza Ci się angażować w dyskusje z kimś i być bardziej świadomą jego oczekiwań czy myśli, niż swoich własnych. Zadaj sobie w takiej chwili pytanie o siebie :

  • Co będę mieć z tego, że ta osoba zmieni swoje myślenie?
  • Dlaczego akurat taka zmiana u kogoś jest dla mnie ważna?
  • Co, w moim życiu  od niej zależy?
  • Czego potrzebuję w tym momencie, kiedy się tak kłócę?
  • Czy to, w co się angażuj rzeczywiście zaspokaja tę potrzebę?

 
To jest przykład pytań, które możesz sobie zadać w konkretnej sytuacji. Im częściej zadajesz sobie takie pytania tym łatwiej Ci to przychodzi i tym twoja ogólna pewność siebie wzrasta. Przetestuj to.
Napisz w komentarzu jak co o tym myślisz i jak to działa u Ciebie.
To jest jedna z pięciu metod, na zwiększenie swojej pewności siebie i radzenie sobie z lękiem, które opisuję w darmowym poradniku. Jeśli interesują Cię cztery pozostałe metody sięgnij po ten poradnik:
Pobierz poradnik
5 Zasad Jak Pozbyć się Lęku
i zyskać większą pewność siebie
Akceptuję politykę prywatności

Wyrażam zgodę na otrzymywanie, na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowych w formie mailingów i newslettera wysyłanych przez MULTIKA Elżbieta Kalinowska w imieniu własnym. Przyjmuję do wiadomości, że mogę w dowolnym momencie wycofać tę zgodę.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zacząć wreszcie robić to, co się postanowiło?

[et_pb_section admin_label="section"] [et_pb_row admin_label="row"] [et_pb_column type="4_4"][et_pb_text admin_label="Text"]Zaraz poznasz główne przyczyny, główne mechanizmy psychologiczne, odpowiedzialne za to, że napotykasz na trudności...

Zamknij