Jak często odkładasz na później sprawy nieprzyjemne . Jak często odkładasz prasowanie, mycie naczyń, lub start aktywności fizycznej, bo przecież nic się nie stanie? Nie jesteś z tym sama.

Badania ” Co odkładamy na później” ze stycznia 2016 roku nad prokrastynacją wśród Polaków,  wskazują, co odwlekamy najczęściej. Prawie połowa badanych deklaruje, że odkłada na później sprzątanie. Dalej plasują się gotowanie prasowanie i pranie. Następne są czynności związane z pracą zawodową, odkłada je na później 11,3 % badanych. Zadania osobiste takie jak rozpoczęcie diety, czy pierwszy trening na siłowni, albo rozpoczęcie wyzwania biegowego, rzucenie nałogu, odkłada w czasie 10,3% respondentów, podobna liczba osób odwleka drobne remonty lub naprawy. Odkładanie na później planów matrymonialnych deklaruje 9,3% badanych.

 

Niezależnie od tego, w której grupie odnalazłaś siebie, powiem Ci co zrobić, by nie odkładać wszystkiego na później. Ale najpierw pozwól, że opowiem Ci skąd bierze się prokrastynacja i co każdego dnia możesz zrobić, by nie uprzykrzała Ci życia.

Mechanizm odwlekania ma swoje miejsce w psychologii. Na jego powstawanie, największy wpływ mają trzy czynniki.

Rozproszenie uwagi: Przeszkodą w terminowym wykonywaniu zadań życia codziennego, może być rozproszenie uwagi związane z nadmiarem obowiązków. Masz za dużo na głowie. Przez to niektóre czynności odkładasz na później uznając je za mniej ważne.  Przez to, za chwilę możesz wrócić do ciemnego mieszkania, bo Twój dostawca prądu, nie mógł dłużej czekać.

Perfekcjonizm: Kolejnym czynnikiem który może sprawiać, że odwlekasz w czasie wykonanie jakiegoś zadania może być przekonanie, że jeśli nie zrobisz czegoś idealnie, to kompletnie nie warto się do tego zabierać. Mogę sobie wyobrazić, że masz do przygotowania prezentację multimedialną, ale oprogramowanie służące do tworzenia tego typu materiałów, jest dla Ciebie czarną magią.  Wiesz, że nie przygotujesz materiałów idealnie, więc odkładasz czynność na tak, długo, że w końcu brakuje Ci czasu, a Twoje napięcie sięga zenitu. W konsekwencji idziesz do pracy nieprzygotowana i zamiast nabyć pewności siebie, o masz coraz większe poczucie frustracji.

Przekonanie, że czynność którą mamy wykonać będzie trudna: Lęk przed tym, że nie podołasz zadaniu które stawia przed Tobą codzienność, często sprawia, że przestajesz działać. Chowasz się w sobie , a cały Twój organizm działa obronnie. Obszary w mózgu odpowiadające za pamięć sprawiają, że zapominasz o tym co dla Ciebie trudne. W rezultacie zapominasz o ważnym wystąpieniu, a kiedy już masz wyjść i mówić o tym, czym się zajmujesz, paraliżuje Cię strach.

 

 

 

Możesz z tym walczyć

 

Wiem, że czytając to możesz pomyśleć, że jeśli pozwolisz sobie na życie z odwlekaniem, to będzie to związek  raz na zawsze. Już nigdy nie przestaniesz. Mam jednak dla Ciebie kilka wskazówek. Pomogą Ci one przestać ulegać kuszącemu odwlekaniu.

Wyznacz cel: W wyznaczaniu celu realnego do osiągnięcia może Ci pomóc SMART. Jest to metoda określająca jakie cechy powinno mieć Twoje postanowienie, byś chciała i umiała je zrealizować.

S – jak sprecyzowany : rzucę palenie do wakacji

M-jak mierzalny: możesz łatwo sprawdzić czy każdego dnia  palisz mniej

A – jak atrakcyjny, ambitny: szybciej osiągniesz to, co jest dla Ciebie ważne: panuje dziś moda na zdrowy styl życia, na pewno chcesz być częścią świadomej społeczności

R – jak realny : stawiaj cele tak byś mogła je osiągnąć. Pół roku to w miarę realny czas na rzucenie palenia. Absolutnie nie planuj dziś, że rzucisz palenie do Sylwestra. Daj sobie szansę.

T – ( z ang. time-based) : Jak już wiesz ” deadline motywuje, powiedz, gdy zaczną się wakacje, nie będę już paliła.

 

Trenuj spokój

Rozproszenie uwagi zmniejszy się, a perfekcjonizm pozwoli Ci nad sobą panować, gdy się wyciszysz. Możesz wypróbować trening uważności wprowadzony do psychologii i psychoterapii przez Jona Kabat Zinn, amerykańskiego profesora, który pracował z pacjentami cierpiącymi na chroniczny ból i zaburzenia emocji.

Mniejsza ilość emocji związana z aktywnością, której masz się podjąć sprawi, że będzie ona łatwiejsza. Przygotuj się. Uspokój się. Działaj.