Kiedy ostatnio zmusiłeś się do zrobienia czegoś, czego nie chciałeś zrobić, tylko dlatego, by nie zranić kogoś kto jest dla Ciebie ważny? Kiedy przyszedłeś chory na spotkanie z przyjacielem, ” bo przecież obiecałeś”? Kiedy stwierdziłeś, że masz wiedzę na tematy, o których nie miałeś pojęcia, bojąc się ośmieszenia? Kiedy dałeś się zasypać problemami przyjaciela, bo nie umiałeś powiedzieć, że nie możesz rozwiązać wszystkich jego problemów?

Jeśli na choć dwa z powyższych pytań odpowiedziałeś ” ostatnio” , ” niedawno” , lub
” wczoraj”, powiem Ci jak być bardziej asertywnym.

Co to właściwie jest ta asertywność?
Asertywność w terminologii psychologów oznacza zdolność wyrażania własnego zdania w poszanowaniu dla innych osób w Twoim otoczeniu. To umiejętność wypracowania kompromisu w kwestiach spornych. To negocjowanie prowadzące do tego, by dotrzeć do rozwiązania, które jest zgodne z Twoimi wartościami. Takiego rozwiązania, które nie szanuje Twoje granice i sprawia, że nie musisz rezygnować z samego siebie.

8 zasad asertywności. Bądź dla siebie najważniejszy.
1. Proś, zamiast wymagać
Jeśli chcesz, aby ktoś coś dla Ciebie zrobił, poproś go o to. Powiedz dlaczego to o co prosisz jest dla Ciebie ważne. Taka uargumentowana prośba jest bardziej Twoja, prosząc i argumentując w określony sposób, dajesz się poznać, otwierasz się, mówisz o sobie. Zamiast powiedzieć partnerowi: ” ugotuj obiad”, poproś, ” ugotuj proszę dziś obiad, wrócę późno i będę zmęczona, a gdybyś zrobił obiad mielibyśmy więcej czasu dla siebie nawzajem. ”

2. Wyrażaj swoje zdanie
Ludzie różnią się między sobą. To dobrze. Nie staraj się tego zmieniać. Mów co myślisz, nawet, jeśli Twoja opinia, jest rozbieżna z opinią większości. Różnice zdań, na przykład w sferze zawodowej, owocuje kreatywnością. Masz swój własny pomysł na rozwiązanie problemu w pracy? Powiedz o nim. Być może to właśnie Twoja propozycja zostanie uznana, za najlepszą. Mów to, co myślisz. Daj sobie szansę.
3. Pytaj
Ile razy słysząc jakąś medialną informację, temat, o którym mówią wszyscy chciałeś o coś dopytać, nie zrobiłeś tego, a potem zupełnie wypadłeś z rozmowy, bo zabrakło Ci jakichś istotnych szczegółów? Dlaczego wtedy nie zapytałeś? Twoje pytanie wydawało Ci się głupie? Wstydziłeś się, że nie wiesz?
Masz prawo nie wiedzieć. Masz prawo pytać. Masz prawo szukać odpowiedzi.
Nie pozwól sobie wmówić, że wartościowy człowiek, to człowiek nieomylny. Wartością jest popełniać błędy i wyciągać z nich wnioski. Sprawdzać informacje i pytać. To rozwijać się. Badania dowodzą, że człowiek inteligentny, to człowiek, który zadaje pytania. Sokrates , przecież powiedział, ” wiem, że nic nie wiem”, przyznając się do swojej niewiedzy. Nigdy nie przestawaj pytać.

4. Odpoczywaj
W dzisiejszym, zabieganym świecie, trzeba to powiedzieć głośno. Masz prawo do odpoczynku. Regeneracja jest warunkiem efektywności. Efektywność sprawia, że możesz dać z siebie więcej. Dając z siebie więcej, jesteś szczęśliwy. Przyjaciele zapraszają Cię na imprezę, w piątek, po całym tygodniu pracy? Masz prawo, nie pójść, lub wyjść wcześniej, z powodu zmęczenia. Odmówić, nie znaczy odrzucić.
5. Stawiaj granice
Koleżanka po raz kolejny opowiada Ci o problemach w związku, lub w pracy i prosi o radę? Znasz tę sytuację na pamięć. Kolejny raz jej doradzisz, a ona znowu postąpi tak samo. Masz prawo powiedzieć, że jej sytuacja jest na tyle złożona, że nie chcesz dawać jej żadnych wskazówek. Postaw granicę. Powiedz, rozumiem, że Twoja sytuacja jest trudna. Jednak tylko Ty, możesz rozwiązać swój problem. Będę Cię wspierać, ale nie mogę Ci niczego doradzać. Sama wiesz co jest dla Ciebie dobre. W ten sposób ochronisz samego siebie.
6. Poszerzaj perspektywę
Mam przyjaciela, który przez dwadzieścia pięć lat swojego życia jadł tylko jedną pizzę, Margaritę. Kiedy z zaciekawieniem zapytałam go, czemu akurat ta pizza, błyskawicznie odpowiadał: “bo taką je moja mama.”. Przez lata moim celem, potem już również z racji wykształcenia, było to by zamówił inną. Taką, jaka smakuje jemu, a nie jego mamie. Z Tobą jest tak samo? Od lat jesz te same waniliowe lody? Zjedz truskawkowe. Poznaj nowy smak.
Sprawdź, czy go lubisz. W ten sposób, może dowiesz się o sobie czegoś nowego. Może czegoś, co Cię zafascynuje i zainspiruje do dalszych poszukiwań.
7. Wybieraj

Wybieraj. Daj sobie szansę wyboru. Wybieraj styl ubierania, fryzurę, pracę, krąg ludzi, z którymi dzielisz się swoim życiem. Po sieci krąży cytat z wywiadu z Meryl Streep, powiedziała, ” kiedyś wchodziłam do sali pełnej ludzi i zastanawiałam się, czy mnie polubią, dziś, zastanawia, się, czy ja lubię ich.” Nie musisz być jak Meryl. Pozwól sobie po prostu na wybór osób z którymi chcesz spędzać czas. Zadbaj o swój komfort w relacji z nimi. Ja na przykład mam wokół siebie takich ludzi, którzy pomagają mi przełamywać słabości. Takich, z którymi nie boję się iść po ciemku, po dziurawej ulicy. Taka selekcja znajomych, może być trudna, ale warto się na nią odważyć. Sprawi, że w relacjach międzyludzkich będziesz mógł pozwolić sobie na autentyczność.

8.Rób to na co masz ochotę
Chcesz pójść na najnowszą animację Disney, w pięćdziesiąte urodziny? Świetnie! Zrób to. Nie przejmuj się tym, co pomyślą o tym inni. Oni nie muszą lubić kreskówek. To Ty idziesz na film.
Poczucie wstydu zabiera z Twojego życia mnóstwo dobrej energii. Już wystarczy. Idź do kina. Usiądź w ostatnim rzędzie, śmiej się, wzruszaj i płacz ze śmiechu .To Ty grasz główną rolę w swoim życiu. Nie zapominaj o tym. Bądź dla siebie najważniejszy.