Często boli Cię głowa? Odczuwasz ciężkość na ramionach? Twój żołądek nie funkcjonuje prawidłowo? Chodzisz po  lekarzach, a oni nie potrafią Ci pomóc? Sprawdź co możesz dla siebie zrobić.

Psychosomatyka to dziedzina psychologii opisująca jak nasze ciało reaguje na stresory, płynące każdego dnia z otoczenia. Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy po długim dniu pracy pokłócisz się z partnerem, lub nakrzyczysz na dzieci, albo spotka Cię inna przykra sytuacja? Są takie dni, kiedy radzisz sobie świetnie. Słuchasz ulubionej muzyki, albo wychodzisz z psem i od razu czujesz się lepiej. Problem pojawia się wtedy, gdy masz ten ” gorszy dzień”. Zmęczenie i niedobór zasobów radzenia sobie, może powodować różne dysfunkcje Twojego organizmu.  Skutków przewlekłego stresu, które odczuje Twoja głowa, ramiona, żołądek, czy skóra może być bardzo wiele. Aby skutecznie mu przeciwdziałać, dowiedz się jak napięcie emocjonalne wpływa na poszczególne partie Twojego ciała.

Głowa

Powtarzające się, napadowe bóle głowy, często mają podłoże nerwowe. Przeciążenie obowiązkami, może wywoływać migreny i napięciowe bóle głowy. Cierpisz, z powodu tych dolegliwości?  Pokażę Ci, jak możesz to zmienić.

Kark

Stres wpływa na napięcie wszystkich Twoich mięśni. Masz nieustanne uczucie, że ” coś siedzi Ci na szyi? To napięcie emocjonalne. Możesz się go pozbyć. Wystarczy, że zadbasz o swój komfort psychiczny.

Skóra

Negatywne emocje mogą skupiać się na Twojej skórze.  Możesz odczuwać swędzenie całego ciała. Antidotum to spokój wewnętrzny. Postaw na równowagę emocjonalną.

Libido

Nadmierny stres dnia codziennego, może obniżać popęd seksualny. Może się to negatywnie przełożyć na Twoją relację z partnerem. Zanim wpadniesz w pułapkę obwiniania siebie i partnera o brak miłości i oziębłość, sprawdź co możesz zrobić by było inaczej.

Jak możesz sobie pomóc

Ruszaj się

Wysiłek fizyczny sprawi, że dotlenisz wszystkie tkanki organizmu. Mózg wytworzy endorfiny, a te hormony szczęścia sprawią, że Twoje problemy staną się łatwiejsze do rozwiązania. Rodzajem aktywności fizycznej, ściśle powiązanym, z emocjami jest joga. Praktykowanie uważności, które jest częścią treningu jogi, wzmocni Twój organizm i zrelaksuje Cię.

Zadbaj o balans życia zawodowego i prywatnego

Odpowiednie proporcje pracy i czasu wolnego zapewnią Ci przestrzeń do odpoczynku i regeneracji. Nie unikaj bliskości z najbliższymi. Badania naukowe pokazują, że przytulanie wydłuża życie. Pozwól sobie na chwilę relaksu.
Wypoczęty organizm to zdrowszy organizm.  Jeśli jesteś zdrowy, jesteś szczęśliwy.

Ćwicz wyciszenie

Psychoterapeutyczną odpowiedzią na dolegliwości psychosomatyczne jest trening autogenny Schultza. Jest to metoda oparta na koncentracji na własnym ciele. Połóż się na podłodze. Zamknij oczy. Skup się tylko na rozluźnieniu każdej partii swoich mięśni.  Pomyśl o napiętej głowie, karku i swędzącej skórze. Pozwól swojemu ciału odpocząć.

Zrelaksowane ciało to efektywniejszy mózg. Uwolnij swoje ciało od dolegliwości psychosomatycznych. Przypomnij sobie, że życie nie musi boleć. Rób, to, co kochasz. Przywróć życiu barwy.