Czy znasz kogoś, kto nie chce być w życiu szcześliwy? Ja nie znam. Zawsze na dnie różnych pragnień leży szczęście.

Ludzie mówią:

„chcę zmienić tę pracę

„chcę się usamodzielnić”

„chcę założyć firmę”

„chcę aby mój mąż zmądrzał”

„chcę aby moje dziecko się dobrze uczyło”

„chcę się zmienić i mniej denerwować”

„chcę aby moi bliscy mnie zrozumieli”

„chcę żeby ludzie mnie lubili”…

Tysiące pragnień ale jeśli zapytasz „dlaczego tego pragniesz” albo „co Ci to da, kiedy to się stanie”, to z pewnością dojdziesz do: „będę szczęśliwa”; „będę szczęśliwy”

Koniec, końców właśnie tego pragniemy – być szczęśliwymi.

Te nasze „chcenia” to środki do celu, jakim jest właśnie szczęście. Wyobrażamy sobie, że ono przyjdzie automatycznie jak tylko uda się coś osiągnąć lub zdobyć.

To jednak jest iluzja, bo w praktyce nie działa to tak automatycznie. A zdobycie czegoś, czego nam aktualnie bardzo brakuje nie podowuje, że stajemy się szczęśliwi.

  • Jeśli twoje szczęście zależy od bycia w związku – popatrz na ludzi w związkach, czy są szczęśliwi?
  • Jeśli twoje szczęście zależy od posiadania dziecka – popatrz na ludzi, którzy dzieci mają – czy są szczęśliwi?
  • Jeśli twoje szczęście zależy od sukcesu i finansów spójrz na sławnych, bogatych ludzi – aktorów, piosenkarzy – czy są szczęśliwi? Ilu z nich ma problemy z uzależnieniem, związkami, załamaniami psychicznymi?

Może w tym momencie myślisz:

“to są inni, ale mnie by to wystraczyło, ja bym potrafił/a cieszyć się tym wszystkim i być szczęśliwą”

I tu trafiasz w sedno sprawy. To szczęście zależy nie tylko od tego co mamy ale też od tego na ile potrafimy się na tym skoncentrować i to docenić. Na ile potrafimy powstrzymywać negatywne myśli, prowdzić uporządkowane życie i podtrzymywać to, co jest źródłem tego dobra.
Bo życie może przynieść Ci jakiś wielki uśmiech losu, zdobędziesz sławę, pieniądze czy miłość drugiego człowieka ale to zniknie jeśli nie będziesz potrafić tego utrzymać. Bo te wszystkie rzeczy, od których uzależniamy swoje szczęście są przemijające. Nie można tego mieć raz na zawsze. Nie ma takiego majątku czy relacji, której nie dałoby się stracić.

Czyli szczęście zależy tylko po części od tego, co przynosi Ci życie. Oczywiście, że w niektórych okolicznościach łatwiej jest być szczęśliwym niż w innych. Niemniej jednak bardzo mocno zależy też od tego, jak postrzegasz świat i co robisz.

Czy potrafisz doceniać to co jest tu i teraz, cieszyć się tym i dbać o to?

Los może uśmiechać się do Ciebie nieustannie ale nic z tego nie wyniknie dla twojego szczęścia, jeśli patrzysz na świat negatywnie – podkreślając ciągle to czego nie ma i co nie działa dobrze, wyobrażając sobie czarne scenariusze przyszłości. Wtedy możesz nawet nie zauważyć tego co masz i co mogłoby być źródłem szczęścia ale trzeba by się na chwilę zatrzymać i to docenić.

Szczęście przychodzi do tych, którzy są gotowi je przyjąć. Do tych, którzy mają już wyrobione nawyki szczęśliwego człowieka.

W każdej chwili możesz zacząć się w tym ćwiczyć. Może twoja rzeczywistość jest w tym momencie bardzo trudna i daleko Ci do szczęścia ale nawet w takim momencie możesz zacząć przygotowywać swój umysł i ćwiczyć nawyki potrzebne do tego aby być szczęśliwym.

Jeśli to Ci się uda, okaże się, że nawet w tych okolicznościach twoja siła psychiczna znacznie wzrośnie i będziesz w stanie lepiej sobie radzić z obciążeniami które przyniosło Ci życie w tym momencie. Będziesz też gotowy na przyjęcie szczęścia, kiedy twój los się odmieni.

Całe ćwiczenie jest bardzo proste i sprowadza się do umiejętności zatrzymania się w biegu i spojrzenia na świat z pozytywnej perspektywy. Możesz to ćwiczyć każdego dnia, przez bardzo drobne aktywności, które przyjdą Ci z łatwością. Potrzebujesz jedynie każdego dnia zdecydować jaką dokładnie aktywność wybierasz na ten dzień i wykonać ją przynajmniej trzy razy.

Kliknij w przycisk aby pobrać tę listę trzynastu aktywności, które pomogą mi ćwiczyć nawyki szczęśliwego człowieka

Wydrukuj ją i codziennie rano wybierz jedną aktywność, którą zrobisz danego dnia przynajmniej trzy razy. Postępuj tak codziennie przez miesiąc i sprawdź, co się zmieni w twoim samopoczuciu. Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu poniżej.