Mam znajomego, który twierdzi że psychoterapia to szarlataństwo, bo rozmowa z przyjacielem, dużo bardziej pomaga. Ta sama osoba, położyła mi jednak na biurku książkę o duńskiej filozofii życia, twierdząc, że jest to klucz do szczęścia.

Hygge to przekonanie mieszkańców krajów skandynawskich, że najważniejsze jest to by cieszyć się tym, co się ma. Według nich wystarczy w swoje życie wprowadzić kilka zasad, by być spokojnym zdrowym i szczęśliwym.

Wchodź w relacje społeczne

Potrzeba przynależności jest  jedną z głównych filarów piramidy potrzeb Maslowa. Tworzenie relacji społecznych sprawia, że czujemy się częścią jakiejś grupy, która może stanowić wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Przynależność do grupy pozwala szybciej rozwiązywać problemy. Podziel się z przyjaciółmi swoimi problemami. Zobacz inną perspektywę. Posłuchaj opinii innych. W ten sposób szybciej rozwiążesz swoje problemy. Bądź w relacjach.

Zatrzymaj się – ciesz się tym, co jest tu i teraz

Hygge to pewność, że im mniej wiesz – tym  jesteś spokojniejszy. Na jeden dzień wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne. Jeśli to zrobisz, zobaczysz jaki świat wokół Ciebie jest piękny. Polubisz życie w ciszy. Wewnętrzny spokój rodzi kreatywność.
Daj sobie szansę usłyszeć, coś więcej, niż dźwięki powiadomień z portalu społecznościowego. Sprawdź, jak pachnie śnieg, usłysz wiatr. Bądź w kontakcie z samym sobą.
Otwórz swój umysł. Odkrywaj nowe możliwości.

Celebruj  małe przyjemności

Duńczycy w swojej filozofii szczęścia doceniają rytuały. Zamiast, jak co rano parzyć się kawą pitą w pośpiechu, usiądź wygodnie i ciesz się tą chwilą. Taki spokojny poranek sprawi, że łatwiej poradzisz sobie ze stresem dnia codziennego. Sprawdź to już jutro rano.

Żyj zgodnie z naturą

Spójrz na oprószone śniegiem podwórko i uśmiechnij się. Duńczycy wierzą, że życie zgodnie z rytmem natury, sprawi, że będziesz szczęśliwszy. Z psychologicznego punktu widzenia, rytm natury jest przewidywalny. Jeśli podporządkujesz się temu co przewidywalne, nie będziesz musiał martwić się przyszłością.

Urządź wnętrze  tak, by było przytulne

Hygge ma również zasadę urządzania wnętrz. Ma być prosto i przytulnie. W pomieszczeniu gdzie spędzasz najwięcej czasu zadbaj o komfort. Wyposaż je w wygodne  fotele, czy odpowiednie biurko. Dostarcz do niego odpowiednią ilość światła. Zadbaj o siebie. Taki komfort sprawi, że będziesz pracować efektywniej, da Ci to więc więcej czasu na odpoczynek.

Skandynawowie mieli rację. Sprawdź jak te wskazówki sprawdzają się w Twoim życiu i żyj pełniej.