Jakie emocje wzbudza w Tobie zachęta aby myśleć pozytywnie? Czujesz opór i niechęć?
Jeśli tak, to pewnie uważasz, że “pozytywne myślenie” polega na zaprzeczaniu realnym trudnościom, że jest takim optymizmem na siłę, który gdzieś w głębi brzmi bardzo fałszywie.

Masz rację, że nie chcesz w taki sposób myśleć o sobie i swoim świecie.
Pozytywne myślenie jeśli ma być przydatne musi być zgodne z rzeczywistością. Czyli nie ma być nazywaniem czarnego białym, jest raczej dostrzeganiem białego.
Bo w każdym momencie naszego życia czarne przeplata się z białym.

Zobacz:

Co widzisz?

Czarną kropkę?

A może białe tło?

Na tym obrazku jest zarówno czarna kropka jak i białe tło.
Być może kropka wydaje Ci się ważniejsza i w pierwszej chwili, to właśnie na nią zwracasz uwagę, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że na tym obrazku nadal jest całkiem sporo białego, a to, czy zwrócisz na nie uwagę, to tylko kwestia twojego wyboru i twojej decyzji.

Tak też jest z różnymi sytuacjami w życiu, jest w nim wiele różnych problemów i trudności –takich czarnych kropek, ale twoje życie i twoja osoba to coś więcej niż problemy z jakimi się borykasz.

Wielu w tym miejscu powiedziało by: “ale problem jest przecież ważniejszy – co z tego, że w moim życiu jest to, czy tamto dobre, skoro jest taki problem i on wymaga mojej uwagi”.
To, ku czemu zwrócisz swoją uwagę jest Twoim wyborem.
Możesz uznać czarną kropkę za ważną i na niej się skupić, możesz skupić się też na białym kwadracie.
Jeśli koncentrujesz się na jednym, drugie znika z pola twojego widzenia choć nie oznacza to, że to przestaje istnieć, po prostu przestajesz być tego świadom.

Co to oznacza w twojej codzienności?

Jeśli jesteś przyzwyczajony widzieć problemy, będziesz na nie zwracał uwagę i problemy będą cały czas w twojej świadomości. Oznacza to, że będziesz je cały czas przeżywał.
Będzie ci też trudno zauważać coś, co jest dobre i godne docenienia w twoim życiu. Odetniesz się więc od czegoś, co daje radość i zadowolenie.

W każdej chwili możesz jednak nauczyć się tak kierować swoją uwagą, że zaczniesz zauważać to co dobre i mocne w twoim życiu.
Dzięki temu Twoja świadomość, będzie mogła wypełnić się również pozytywnymi treściami, a to oznacza, że właśnie takie emocje zaczniesz przeżywać.

Jeśli będziesz umieć świadomie kierować swoją uwagą, to będziesz mógł dostrzegać to, co JEST w twoim życiu, również poza problemami i trudnościami.
Jednocześnie będziesz mógł zająć skupić się na problemie jeśli uznasz to za konieczne. Od Ciebie będzie zależało, ku czemu się w danym momencie zwrócisz i jakimi przeżyciami wypełnisz swoją świadomość.

Jest takie powiedzenie “Szczęście to dziwna rzecz, trzeba je mieć aby je znaleźć”

Jeśli masz ochotę poćwiczyć się w kierowaniu swoją uwagą i dostrzeganiu świata z pozytywnej perspektywy zapraszam Cię do przeczytania mojego poradnika “Jak ruszyć z miejsca”