Co czuje człowiek w manii?
Co czuje w depresji?
Jak to jest gdy depresja i mania splatają się ze sobą? dlaczego w depresji nie można się wziąć w garść, a w manii opamiętać i zacząć myśleć?

Łatwo to zrozumiesz i poczujesz czytając książkę Terri Cheney “Na huśtawce emocji

To książka mocna, poruszająca, bardzo wyrazista, miejscami drastyczna. W sugestywnych obrazach, opowiada o objawach i skutkach choroby dwubiegunowej.

Donata Kurpas – psychoterapeuta:

Puszczałeś kiedyś latawce podczas burzy? A może tańczyłaś tango z falami morskiego przypływu? Taki był świat Terri… Sztywny, ale nieprzewidywalny, zawarty w ramach mknącego rollercoastera emocji z Terri jako pasażerką wydziedziczoną przez ukochanego, umierającego na raka ojca… W górę – ku manii, nielegalnemu szczęściu, któremu towarzyszył zapach lilii Casablanca jako złudzenie blasków świata, a potem w dół – ku depresji, „czarnej bestii”, od której śmierć była zaplanowanym wybawieniem, poprzez okrutne stany mieszane, kiedy to ciosy zadawane innym pozostawiały w niej samej głębokie blizny…
Razem z Terri wchodzimy w świat, w którym największe zwycięstwa są kapitulacjami. Zabiera nas ona w Odyseję epizodów manii i depresji składających się na lata Prozacu wśród znikających marzeń, jako elementów puzzli przyszłości. Kolejno przemijają: marzenia o niemowlęcym łóżeczku, białe sztachety płotu, bliskość i jasny horyzont kariery.
Razem z Terri docieramy jednak do niełatwego spotkania z normalnością, której autorka uczy się każdym ze zmysłów, a w której mówienie prawdy okazuje się być sztuką…

Zadziwiająco szczere wspomnienia amerykańskiej prawniczki związanej
z przemysłem rozrywkowym, która przez lata zmagała się depresją dwubiegunową.
W tej wstrząsającej, a zarazem pełnej nadziei opowieści, Terri Cheney przedstawia objawy
i skutki niszczycielskiej choroby, która omal jej nie zabiła.
Borykając się na przemian z czarnymi głębinami depresji i beztroskimi wyżynami manii, autorka doświadczyła ekstremalnych emocji i przeżyć. W swojej książce opowiada
o wielokrotnych próbach samobójczych, stanach bliskich śmierci, nocach w więzieniu, niekontrolowanych ekscesach seksualnych, problemach w pracy i zniszczonych przez chorobę przyjaźniach. Pokazuje swoją walkę o zachowanie równowagi psychicznej – kolejne cudowne leki, ucieczka w alkohol, terapie u psychologów, a wreszcie ratujące życie elektrowstrząsy.
Książka pomaga zrozumieć istotę tej choroby i niesie nadzieję tym, którzy muszą się z nią zmagać.

O autorce

Terri Cheney specjalizowała się w prawnych aspektach własności intelektualnej, pracując dla kilku znanych firm w Los Angeles. W ciągu 16 -letniej kariery reprezentowała takie osobistości, jak Michael Jackson czy Quincy Jones oraz studia filmowe, takie jak Universal Studios i Columbia Pictures. Obecnie poświęca swój talent na rzecz chorych psychicznie. Została członkiem Środowiskowego Zarządu Doradczego w UCLA Mood Disorder Research Program (Programu Badawczego Zaburzeń Nastroju) i prowadzi cotygodniowe spotkania grupy wsparcia w Instytucie Neuropsychiatrii UCLA.