Znasz ten stan umysłu kiedy masz na głowie tyle spraw, że nie wiesz w co włożyć ręce? Obowiązki służbowe muszą być wypełnione, na więcej niż sto procent. Dom musi być wysprzątany tak, jakby był przygotowywany na test białej rękawiczki. Na zajęciach z języka angielskiego, które mają podnieść Twoje kwalifikacje nie tolerują nieobecności. Musisz się ruszać, więc z koleżanką, która ciągle gada o swoich problemach siadasz po turecku i udajesz kwiat lotosu, a po całym dniu kiedy wracasz do domu jesteś tak zmęczona że nie możesz zasnąć? Nie wiesz jak się nie stresować.

Znam ten stan. Może się wydawać, że cały ten pośpiech i stres wywołuje coś, co jest na zewnątrz, coś poza Tobą. Bo przecież musisz zrobić, musisz zdążyć, musisz wyrobić się ze wszystkim…

Czy rzeczywiście “musisz”?

Nadmiar aktywności, nawet tych przyjemnych może powodować przebodźcowanie.  W dzisiejszych, czasach, gdy trudno jest nam uciec od nadmiaru informacji, mamy problem, by się zrelaksować. Kiedy ostatnio wyłączyłaś telefon w środku tygodnia, choćby na godzinę? Kiedy poszłaś na spacer, kompletnie bez celu, tylko po to, żeby iść? Kiedy pogłaskałaś obcego psa, bez lęku , że złapiesz jakąś chorobę? Kiedy usiadłeś obok bliskiej Ci osoby, po to by po prostu pomilczeć? Te wszystkie drobne sytuacje mogą być Twoją odpowiedzią, na pytanie jak się nie stresować.

Wyniki ostatnich badań naukowych zgromadzone przez popularny amerykański magazyn ” The Sunday Times w artykule ” Brain overloaded” , pokazują, że neurony ludzkiego mózgu nie są w stanie przetwarzać ilości bodźców, jakie mu dostarczamy.

Dotarliśmy do granic percepcji i zdolności obliczeniowych mózgu.

Innymi słowy, coraz częściej nie słyszymy, tego czego słuchamy. Nie czujemy, tego, czego dotykamy. Nie rozumiemy tego, co czytamy.

Jeśli skończyłaś czytać. Zamknij oczy. Przypomnij sobie ile w tym tygodniu zrobiłaś, by ochronić siebie przed nadmiarem aktywności i bodźców.  Ochronić się przed stresem, w jaki wprowadza Cię przeładowana rzeczywistość.

Przez najbliższe 30 dni, znajdź dla siebie odrobinę czasu aby chwilę zatrzymać się i przez chwilę nic nie robić, koncentrując się na tym, co jest wokół Ciebie i w Tobie. Na tym co widzisz, słyszysz i czujesz. W tym momencie, TU i TERAZ

Jeśli będziesz robić to naprawdę regularnie, codziennie, to po miesiącu zadziwisz się zmianą w swoim samopoczuciu – zrób to.

 

Jeśli sprawia Ci trudność powstrzymanie się od aktywności  a Twoja uwaga, zamiast koncentrować się na odczuciach, zaczyna bujać w przyszłości lub przeszłości, ucieka i wymyka się Twojej woli,
jest to sygnał, że Twój umysł nie odpoczywa. W takiej sytuacji pomocny będzie dla Ciebie tzw. trening uważności. Kliknij w link aby poznać prostą metodę na stres

 

 

Chcę poznać tę metodę