autorem artykułu jest Dominika Kaczorowska

Kolejny dzień się zaczyna, zegarek nieprzyjaźnie wiecznie przesuwa swe wskazówki za szybko, autobusy się spóźniają, ludzie się złoszczą. W pracy terminy nie dają za wygraną i co chwilę przypominają o sobie ustami szefa lub kolegów z zespołu. Po pracy trzeba pozałatwiać sprawy w banku i zrobić zakupy. A dzieci znów chore. Towarzyszą Ci nieustannie rozmaite myśli. ‘Jestem za tłusta’. ‘Powinien być większy’. ‘Nie może mi się nie udać’. ‘Co ludzie powiedzą jak to zawalę?’. ‘Jak jeździsz, debilu!’. ‘I co się pchasz, stara babo!’. Spokój wewnętrzny oraz wyciszenie – czy tego Ci brakuje i o tym marzysz?

Realia

Żyjemy na Ziemi, wśród innych ludzi. Większość z nas musi pracować bądź uczyć się a do tego nieustannie rozwijać. Czy czujesz jak świat przyśpiesza? Z każdym rokiem wszystko dzieje się coraz szybciej i szybciej: wymiana informacji, liczba kontaktów, tempo pracy. Wszystko zmienia się w niezwykłym tempie, a my staramy się być na bieżąco. Ponadto pragniemy być piękni, zdrowi, żyć dostatnio. Marzymy o niezniszczalnym szczęściu, rodzinie, o kochaniu i byciu kochanym.

Kim jestem? Czego pragnę?

‘To pytanie jest banalne!’ – pomyślisz. A może wręcz przeciwnie. Może wyda Ci się bardzo trudne, bo w całym tym biegu nie wiesz tak do końca czego chcesz. Na ile Twoje decyzje to kolejne kroki w stronę realizacji własnych marzeń a na ile niekończące się spełnianie listy pragnień mamy, taty, męża czy żony? Czy robię w życiu coś co daje mi spełnienie? Czy może kolejny rok próbuję samego siebie przekonać, że bycie managerem/lekarzem/prawnikiem/itd jest ciekawe? Nie bój się zadawać sobie takich pytań.

Usiądź

Zrób głęboki wdech. Postaraj się przez kilka minut nie myśleć o niczym. Najlepiej zamknij oczy. Prawdopodobnie nie będzie Ci łatwo przestać myśleć, ale postaraj się. Jeśli uwaga będzie gdzieś wędrowała, zwróć uwagę dokąd. Złap siebie na tym, że ‘niemyślenie’ nie udało się tak łatwo i spróbuj ponownie. Niech potrwa to kilka minut. A teraz przerwij czytanie i wykonaj to małe ćwiczenie. Po nim czekać na Ciebie będzie dalsza część artykułu.

Już po

Masz zapewne kilka ciekawych spostrzeżeń. Są kwestie, które zaprzątają Ci głowę. Nierozwiązane sprawy, nadal pulsujące emocje – może złość, może lęk przed czymś czego się spodziewasz a może radość po tym, co się niedawno wydarzyło. Gdy pozwalasz sobie na wsłuchanie się w siebie w ciszy docierają do Ciebie echa wszystkiego co dzieje się w Tobie.

Głośniej muzykę!

Jeśli nie chcesz słyszeć tego, co w Tobie woła o chwilę uwagi, zrobisz wszystko by to zagłuszyć. Może więcej zleceń? Więcej imprez? Gdy nie masz czasu na spokojne śniadanie, niemal pewnym jest także, że nie masz czasu zastanowić się nad tym co czujesz i co dzieje się w Twym wnętrzu. Twierdzisz, że szukasz wewnętrznego spokoju – zostaw dziś odtwarzacz mp3 w domu, a radio i TV niech w końcu odetchną.

Dla odważnych

Spokój wewnętrzny jest siłą. Do jej zdobycia potrzeba nie lada odwagi. Konieczna jest gotowość by zamknąć oczy, wyłączyć ukochane urządzenia elektroniczne uprzyjemniające życie i oddać się podróży do własnego wnętrza. Będzie to seria podróży. Z każdą kolejną będziesz znać siebie coraz lepiej. Czasem może być to trudne, bo znajdziesz w sobie coś czego lepiej byłoby nie widzieć.

Oddychaj

Otocz się ulubionym zapachem, usiądź wygodnie i oddychaj głęboko. Spotykaj własne myśli, rozpoznawaj własne pragnienia i przyglądaj się im. Zobacz co Cię niepokoi a co przynosi spokój i ciepłe uczucia wobec samego siebie, innych ludzi i świata. Spokój jest głęboko w Tobie. Znajdź go. Ale czy jesteś gotowy/-a na tę drogę?

Sięgnij po pomoc Psychologa On-line


autorem artykułu jest Dominika Kaczorowska
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl