“Nikt Ci nie pomoże, jeśli sobie sam nie pomożesz” niektórzy dodają “żaden psycholog Ci nie pomoże” I pewnie tak jest, przynajmniej dla osoby, która taki pogląd wyznaje.
Jest w tym powiedzeniu też pewna prawda, bo istotą poradzenia sobie z jakąś trudną sytuacją jest zmiana . Jeśli nie będzie w Tobie woli zmiany to rzeczywiście inne osoby mogą “stanąć na głowie” a wszystko zostanie po dawnemu.
Więc twoja wola zmiany jest podstawą wszystkiego – zarówno w samodzielnym radzeniu sobie z problemem jak i w korzystaniu z pomocy.

Kiedy można poradzić sobie z trudnością samemu, dobrze jest to zrobić, bo nic tak nie buduje poczucia wartości, jak świadomość, że się panuje nad swoim życiem.
Ale nie zawsze to się udaje, czasem potrzebna jest mniejsza lub większa pomoc kogoś z zewnątrz.

Co ma w sobie ten “kto inny”, że może zobaczyć coś, co dla nas, w danej sytuacji jest niewidoczne?
Patrzy z boku, z pewnego dystansu, który samemu jest bardzo trudno, w problemie uzyskać.
Czasem też potrzeba jest wiedzy która pozwoli połączyć pewne fakty i znaleźć rozwiązanie.

Na tym właśnie polega pomoc psychologiczna – dostarcza wiedzy i niezbędnego dystansu potrzebnego do znalezienia rozwiązań dla siebie.
Warto z niej skorzystać, kiedy samodzielne próby poradzenia sobie zawodzą. Kiedy od dłuższego czasu starasz się pomóc sobie, ale nie przynosi to znaczących efektów albo nawet sytuacja się pogarsza.

W takiej sytuacji e-terapia, uchroni Cię przed nieefektywnym marnowaniem swojej energii na powtarzanie starych nieskutecznych metod radzenia sobie i pozwoli szybciej znajdować właściwe sposoby działania, w zaciszu swojego domu i w najbardziej dogodnym dla Ciebie czasie.

Tak wiem, że to nie to samo, co bezpośredni kontakt z człowiekiem. Nie widzimy się i nie czujemy siebie nawzajem, ale
Ta forma pomocy nie jest psychoterapią i jej nie zastępuje. Jeśli borykasz się z tak poważnym problemem, że uniemożliwia Ci on normalne funkcjonowanie i sprawia wypadasz z typowych ról społecznych, lepiej byłoby, abyś zgłosił się tam gdzie możesz uzyskać tradycyjną psychoterapię.

Nie w każdej rozmowie konieczna jest tak bliska relacja. Niektórzy uznają za korzystne i przydatne czytanie poradników psychologicznych, choć w przypadku takiego przekazu, trudno mówić o jakiekolwiek relacji.
Są też ludzie, którzy cenią sobie możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów i takim potrzeba czasem tylko “drogowskazu, a nie przewodnika”.

E-terapia, jest skierowana przede wszystkim do osób, które chcą samodzielnie poradzić sobie z problemami. Jest to forma pomocy psychologicznej, pozwalająca na maksymalne wykorzystanie własnych sił, z niewielką, jedynie podpowiedzią ze strony specjalisty.
Czasem jest to też jedyne wyjście dla osób zapracowanych, posiadających ograniczone możliwości wychodzenia z domu oraz przebywających za granicą.

W ten właśnie sposób możesz:

  • Otrzymać psychologiczną analizę swojej sytuacji oraz informacje o możliwych kierunkach jej rozwiązywania
  • Lepiej rozumieć, co się z Tobą dzieje i łatwiej podjąć decyzję, co robić dalej, aby sobie lepiej radzić.
  • Przełożyć pożądaną zmianę na język twojej codzienności i zainicjować zmianę
  • Efektywnie ukierunkować swoją energię, którą wkładasz w rozwiązywanie problemów.
  • Zdystansować się do aktualnych trudności i zobaczyć je w inny sposób, zyskując tym samym więcej spokoju wewnętrznego
  • Czerpać siłę ze świadomości, że nie jesteś sam

Zobacz, co inni mówią, o tym, co im dało uczestniczenie w e-terapii:

…Mobilizuje mnie ta rozmowa [mailowa] do dalszych poszukiwań i znajdywania konstruktywnych odpowiedzi na to, co się dzieje we mnie. nasza rozmowa pozwala mi porządkować moje uczucia i myśli

…bardzo dziękuję za odpowiedź. Wiele mi ona rozjaśniła i wskazała kierunek, którym powinnam podążać

…rozmowy z Panią niezwykle mi pomagają. Czuję się tak, jakby ktoś zdjął stutonowy kamień z mojego serca. Odzyskałam swoją dawną beztroskę i radość życia.

… Udało mi się wyjść poza ramy starych zachowań i sposobu myślenia. Udało się uspokoić gdy spojrzałem na rożne sytuacje i na siebie z dystansem.

…Zaczynam się zastanawiać ze może ma Pani racje pisząc ze rozmowa przez Internet to za mało. Ale w tej chwili nie mam innej możliwości.

…Dziękuje za wsparcie.

…bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i za porady, które są dla mnie utwierdzeniem we właściwym postępowaniu

…Dziękuje za pomoc, tego właśnie potrzebowałam spojrzenia z boku bez emocji na całą tą sytuacje

Kiedy zaczniesz rozmowę i będziesz korzystać z e-terapiito……

….no, cóż wyobraź sobie, jakie to przyjemne uczucie, kiedy zaczynasz przejmować kontrolę nad swoim życiem:-)

Z drugiej strony pomyśl jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy nie skorzystasz z tej szansy i pozwolisz swoim problemom narastać.

Pomyśl jakby mogło wyglądać Twoje życie gdybyś wcześniej dobrze ukierunkował swoją energię, jaką ciągle wkładasz w radzenie sobie z problemami.

Ile to już miesięcy samotnie zmagasz się ze swoimi trudnościami….

Sięgnij po e-terapię