jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi

Jeśli chcesz naprawdę pomóc alkoholikowi, to musisz zrozumieć jedną ważną rzecz – w tym momencie to Ty masz problem, a nie on.

Oczywiście mówimy tu o subiektywnym poczuciu, że problem istnieje.  Ty czujesz wyraźnie, jak bardzo picie komplikuje całe wasze życie, podczas gdy on może mieć tylko mgliste przeczucie że coś się wymyka spod kontroli.

Nie licz na zrozumienie, kiedy zaczynacie dyskutować o tym, że on coś powinien zrobić ze swoim piciem, a już szczególnie kiedy sugerujesz leczenie. Pamiętaj, że on, w sprawie picia funkcjonuje w zupełnie innej rzeczywistości i Twoje emocje wydają mu się niewspółmiernie duże do sytuacji. W jego oczach jesteś kimś, kto się czepia, przesadza, nie panuje nad sobą i jeśli ktoś by miał się leczyć to właśnie Ty.

Możesz się zastanawiać dlaczego on Ci to robi, nie dość że pijąc wprowadza w Twoje życie nieustanny niepokój to jeszcze odmawia jakiegokolwiek zrozumienia dla tego co w związku z tym przeżywasz. Pojawiają się myśli, że może już Cię nie kocha skoro nie chce zrozumieć jak bardzo Cię rani swoim zachowaniem. Czasem nawet przemawiają do Ciebie jego argumenty i sama przyznajesz,  że zbyt nerwowo reagujesz i że jakbyś postarała się lepiej go zrozumieć, to on by nie pił tyle. Nie dziwne, że możesz czuć się zgubiona i bezradna. Choć możecie się dogadać i zrozumieć w wielu różnych sprawach to picie wydaje się tematem nie do przejścia.

Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź może być dla Ciebie zaskoczeniem, choć jest całkiem prosta – on naprawdę nie czuje tego problemu. To nie wynika z jego złej woli, ani z tego, że już Cię nie kocha, albo z tego, że jest złym człowiekiem, tak właśnie działa alkohol i tak właśnie działa uzależnienie.

Alkohol zmienia emocje w sposób szybki i radykalny, dlatego właśnie ma moc uzależniającą. W chwili kiedy się po niego sięga, nie zależnie od tego, co jest potem, doświadcza się zmiany emocji. Ludzie piją alkohol aby nie czuć smutku, złości, nudy, skrępowania, aby zamiast tego poczuć więcej luzu, rozbawienia, spokoju. Alkohol wyłącza jedne emocje i w zamian daje inne, lepsze. To, się dzieje niezależnie od sytuacji, ta się nie zmienia i jeśli człowiek wytrzeźwieje, nadal będzie generować tę samą (albo większą) przykrość jak ta na początku. Stąd jest dość krótka droga do tego, aby znów sięgnąć po alkohol i znów doświadczyć “cudownej przemiany” przykrości w przyjemność.  To jest właśnie podstawa uzależnienia.

Mogłoby wydawać się, że nie ma nic złego w tym, że ktoś chce choć na chwilę oderwać się od szarości życia codziennego i poczuć się dobrze. Jednak problem polega na tym, że emocje pełnią w naszym życiu funkcję drogowskazów. One nas informują o tym, co dzieje się w naszym życiu, motywują nas do działania i dają energię. Emocje przykre mówią “musisz coś zmienić” a przyjemne “rób tak dalej, wszystko jest w porządku”.  Jeśli pojawiają się w związku z tym, co naprawdę dzieje się w naszym życiu jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować, ale jeśli pod wpływem chemii pojawiają się niezależnie od sytuacji to wówczas bardzo mylą.  Alkoholik zamieniając swoje emocje na przyjemne utwierdza się w przekonaniu, że jest na dobrej drodze i nie ma ochoty nic zmieniać.

Kiedy trzeźwieje zaczyna odczuwać przykrość i to w większym stopniu niż na przed piciem bo doświadcza różnego rodzaju konsekwencji swojej nietrzeźwości. Może np. obudzić się na ławce w parku bez butów i zegarka. Takie przykre “lądowanie”. To, może być dla niego leczące. Każda taka sytuacja może być małą cegiełką budującą jego poczucie, że picie jednak stanowi problem.

Z czasem tego rodzaju przykre doświadczenia mogą zaowocować podjęciem leczenia i zmianą. Jest to jednak proces długotrwały, ponieważ alkohol, ze względu na swoje właściwości jest bardzo atrakcyjny.

Leczenie oznacza rozstanie się z możliwością szybkiej zmiany przykrości w przyjemność, a to nie jest pociągająca perspektywa. Lepiej jest uwierzyć, że zło, które się stało, miało inne przyczyny. Alkoholik “chroni” i na tysiąc sposobów usprawiedliwia swoje picie. Jak już jest naprawdę źle, może przyznać, że pewne kosmetyczne zmiany są możliwe, np. ograniczenie ilości czy zmiana rodzaju spożywanego alkoholu na słabszy. Jednak, raczej nie licz, że przyzna Ci rację i podejmie jakieś radykalne kroki na dużą skalę – do tego potrzebuje naprawdę wielu silnych i przykrych doświadczeń a nie jednej kłótni, nawet jeśli w jej czasie wykrzyczysz mu, że właśnie odchodzisz i już nie wrócisz.

To co możesz zrobić dla niego to nazywać jego problem i dawać mu go odczuć.

Przyznaję, że to bardzo niewdzięczna rola biorąc pod uwagę, to, że on będzie o to swoje picie walczył, dlatego musisz pamiętać, że zawsze możesz się wycofać  i przestać mu pomagać.

Kliknij, jeśli chcesz porozmawiać z psychologiem

Jeśli jednak zdecydujesz się mu pomagać pamiętaj o następujących zasadach:

1.      Pomaganie mu to zadanie na lata a nie na jedną rozmowę. Nie licz na to, że on się zmieni radykalnie pod wpływem jakiejś Twojej jednorazowej interwencji.

2.      Czyny znaczą więcej niż słowa – jeśli chcesz, aby on coś zrozumiał musisz do swoich słów dołączyć działanie a swoje nadzieje budować na tym co on robi, a nie na tym, co mówi

3.      nie naprawiaj tego co zepsuł przez picie – nie tłumacz przed innymi ludźmi, nie lecz mu kaca – pozwól mu doświadczyć bolesnych konsekwencji picia

4.      bądź konsekwentna – jeśli powiedziałaś, że coś zrobisz, zrób to, jeśli nie czujesz się na siłach to nie mów, że zrobisz. Pamiętaj nie masz żadnego argumentu, który byłby mocniejszy od jego chęci napicia się.

5.      pomocy może udzielać tylko ktoś, kto sam stoi pewnie na swoich nogach – znajdź osoby, które rozumieją z czym się zmagasz i korzystaj z ich wsparcia. dbaj o siebie.

A przede wszystkim:

Pamiętaj, że Twoje życie nie sprowadza się do jego picia czy leczenia, że jest czymś znacznie większym o co warto zadbać.

 , , , ,

30 odpowiedzi do Jak pomóc alkoholikowi

 1. Marcin Hanke 24 października 2011 w 05:55 #

  Bardzo ciekawy i ważny artykuł. Pozdrawiam:)

 2. Małgorzata Dziekanowska 17 grudnia 2011 w 00:23 #

  Napisane bardzo przystępnie i konkretnie. Przyda się oczywiście.
  Pozdrawiam

 3. Ola 10 maja 2012 w 13:08 #

  Alkoholizm to problem nie tylko chorego/uzależnionego ale również jego najbliższego otoczenia, z pozoru czasem niewinne zachowania mogą doprowadzić do uzależnienia z biegiem lat… A leczenie jest strasznie ciężkie i nigdy nie jest na 100% – to zostaje do śmierci…

 4. Danuta Sawicka 4 lipca 2012 w 11:16 #

  Warto pamiętać, że krzykami, błaganiem nic nie załatwimy. Nawet jeśli zagrozimy odejściem możemy się zdziwić co wybierze nasz partner. Trzeba być czujnym i konsekwentnym oraz pilnować siebie w tym co robimy i co mówimy.

 5. Kamila 13 października 2012 w 12:19 #

  A co jeśli pije , zeby zapomnieć o swojej byłej miłości mimo , ze ma przy sobie osobe która chce mu pomóc zapomniec, chce pomóc mu dalej żyć.

 6. basia 4 stycznia 2013 w 12:48 #

  Mój partner jest uzależniony od alkoholu. Pije ciągami. Tydzień czy dwa trzeźwy potem trzy cztery dni pijany. Każdy mi się dziwi dlaczego chcę budować przyszłość z alkoholikiem….. Gdy jest pijany jest koszmarny, czepliwy, nerwowy, wmawia sobie i innym różne rzeczy, wchodzi w konflikt z prawe. Ale gdy jest trzeźwy jest najlepszym partnerem na świecie. Jest kochany, czuły, pomaga mi we wszystkim, sprząta, gotuje, bawi się z moim synkiem, który go kocha bardziej niż ojca. Daje mi wiele ciepła i miłości. jak jest trzeźwy to jeszcze nigdy się nie pokłuciliśmy, nawet nie posprzeczaliśmy.Jest spokojny, nie podnosi głosu. Jest wręcz idealnie jak w bajce, a potem znowu przychodzą te trzy okropne dni gdy wychodzi z domu pić, a ja w nerwach wydzwaniam, patrzę przez okno, wypytuje znajomych. Martwię się i płaczę, że coś mu się stało, że zrobił coś złego, że został zaresztowany. Nie wiem co mam robić. Tak bardzo go kocham , że nie umiem go zostawić. To dobry wręcz wspaniały człowiek, ale alkochol sprawia, że staje się inną osobą. Chcę mu pomóc, ale nie umiem. On chce przestać pić, ale nie umie. Za każdym razem jak się upije to płacze i przeprasza. Byle stres powoduje że sięga po alkohol. Nie wiem co robić

  • Kalinowska 5 stycznia 2013 w 11:50 #

   @basia

   Za każdym razem jak się upije to płacze i przeprasza. Byle stres powoduje że sięga po alkohol.

   Tu nie ma co płakać tylko trzeba się leczyć z uzależnienia. Czasowe abstynencje, postanowienia, że się już “nie napiję” na dłuższą metę nie wystarczą, bo jak sama piszesz “byle stres wystarczy”. Twój mąż nie przestanie pić jeśli nie nauczy się inaczej radzić sobie z emocjami, a może to zrobić z pomocą kogoś z zewnątrz, bo jak się czegoś nie umie, to trudno zacząć to umieć, tak samemu z siebie.
   Mówisz, że alkohol sprawia, że on staje się inną osobą – masz rację, przy czym ta inność obejmuje nie tylko czas kiedy jest pijany ale też czas kiedy jest trzeźwy. Gdyby Twój mąż naprawdę uporał się z uzależnieniem nie byłby taki, ani jak w okresach picia, ani taki jak w okresach kiedy jest trzeźwy.
   Mówisz, że się nie kłócicie – tata bezkonfliktowość jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy jest też możliwość odreagowania w piciu. Jeśli przestanie pić, przestanie też być taki bezkonfliktowy na trzeźwo. To jest zazwyczaj dużym zaskoczeniem dla rodzin, które na ogół sądzą, że jak ich alkoholik przestanie pić to będzie taki cudowny jak w okresach czasowej abstynencji

 7. anna 24 stycznia 2013 w 17:14 #

  a ja bym w tej chwili oddała wszystko zeby uwolnic sie od mojego alkoholika.a mamy troje dzieci,a Ty kobieto jesli ten słodki człowiek nie jest ojcem twego dziecka to zrob to dla dziecka i wygon go w diabły i nie patrz na miłośc…… ostatnio przeczytałam super tekst;kazdy alkoholik kiedys przestanje pić ,niektórym udaje sie to nawet za życia,,,,,,,,,madre-piekne-straszne i p[rawdziwe……..

  • Kalinowska 26 stycznia 2013 w 12:34 #

   To prawda, że niektórym udaje się przestać pić, co na ogół nie oznacza końca problemów – nie raz spotkałam się, z tym, że rodziny trzeźwiejącego alkoholika, mówią coś w rodzaju “już wolę jak pił” albo czekają na to kiedy on znów zacznie. Trzeźwość dla całej rodziny to wyzwanie. Często zdarza się, że małżeństwa rozpadają się właśnie wtedy gdy alkoholik trzeźwieje.

 8. Ola 27 stycznia 2013 w 18:12 #

  O ile narkoman może leczyć się sam w ośrodku i detoksem to z alkoholikami jest już ten problem że w jego leczenie musi się włączyć cała rodzina… Przykre..

 9. Asia 19 lutego 2013 w 15:09 #

  Najbardziej szkoda mi rodzin alkoholików… Nikomu, ani niczemu nie zawiniły a musza się męczyć.

 10. izabela 12 kwietnia 2013 w 23:26 #

  ja również mam problem z codziennie nadużywającym alkoholu pijakiem moim mężem jesteśmy trzy lata po ślubie ale od półtora roku mąż jest nie do poznania ciągle pije awanturuje się często się przez to kłucimy tak naprawde to ja już nie wiem jak moge mu pomóc próbowałm chyba wszystkich znanych mi metod ale to jakby do niego nie docierało mamy dwoje dzieci które codziennie patrzą na to co sie dzieje ja naprawde nie mam już siły poddaje sie

 11. Iga 4 czerwca 2013 w 22:35 #

  Trzeba dodatkowo podpierac sie dobrymi, naturalnymi srodkami Jak Kudzu Root czyli korzeń Kudzu. Prosze sobie poczytac i pomagac dodatkowo ludziom uzaleznionym. Ja zastosowalam u wielu znajomych, rezultaty super, wygasza nałog i poprawia zdrowie

 12. zaneta 8 grudnia 2014 w 15:45 #

  Co to takiego ten korzeń kudzu.

 13. Joanna 15 grudnia 2014 w 21:02 #

  I do końca życia trzeba się z nim męczyć? Przecież on nigdy nie zrozumie, że powinien się leczyć. Jesteśmy małżeństwem 20 lat, zawsze pił, ale mniej, od jakiś 10 lat pije codziennie. Raz mniej raz więcej. Nie ma agresora, bo wie, że jeżeli zacznie podskakiwać nie zawaham się wezwać policji (już to zrobiłam kilkanaście lat temu), ale za to psychicznie doprowadza mnie do szału. Chwilami mam ochotę zrobić mu krzywdę. Nie mogę patrzeć na niego. Oczywiście wtedy przytula się i ma pretensje, że ja się odsuwam i nie chcę jego miłości, ale nie umiem, po prostu nie umiem. Chodzi mi po głowie rozwód, ale już wiem, że rozwód z powodu choroby alkoholowej, to nie przyczyna, a wręcz przeciwnie, a drugie, to już wiem, że on na złość mi będzie chciał popełnić samobójstwo (odważyłam się wyrzucić go z domu i niestety zabrałam do domu, bo próbował to zrobić). Głupia jestem, wiem, powinnam wtedy wezwać policję, tym bardziej, że był pijany, ale cóż mądry polak po ….. i co dalej? co robić dalej?

 14. Gabriela 1 stycznia 2015 w 22:15 #

  Artykuł jest super, to wszystko prawda, bolesna ale prawda.
  Jestem z mężem od 10 lat,pije okresowo,ostatnio coraz mniejsze przerwy. Nie jest agresywny,nie ma kłopotów w pracy ani z prawem,ale zawala tyle rzeczy,obwinia mnie o wszystko, nawet o jego picie-bo nie potrafie sie przystosować!, nie odzywa się, obojętny,zimny,daleki, i tak bardzo się zmienił, czepliwy,nerwowy,wredny. Tylko psychiczny terror- wie gdzie uderzyć żeby bolało.
  Też ma pretensję jak sie od niego odsuwam jak niby jest OK, ale ja już nie potrafię się zbliżyć ,nie ufam mu,nie umiem
  Neguje chorobę, nie chce się leczyć- jemu nic nie jest,to ja potrzebuje psychologa. Chodziłam kiedyś na psychoterapię, teoretycznie wszystko wiem, ale tak trudno sie zdecydować.

  • Monika 15 stycznia 2015 w 11:43 #

   Jestem w dokładnie takiej samej sytuacji, wszystko tak jak piszesz…najgorsze jest to że nadal go tłumacze…że dzieciństwo miał cięzkie że to że tamto…z cała świadomością że to irracjonalne, i czuję ciągłą odpowiedzialność za niego, strach że coś sobie zrobi, strach jak zareaguje nasz syn nadal wpatrzony w ojca jak w obrazek, STRACH….chyba to słowo najdobitniej oddaje co jest teraz paliwem mojego życia

 15. julka 6 stycznia 2015 w 23:36 #

  Chodziłam razem z mężem na terapię, odpuściłam , gdy okazało się, ze terapeutka mówiła do mojego męża “Pan może pić i kontrolować się, musi tylko w to uwierzyć”. Od tamtej pory mąż nie chce słyszeć choćby o nie piciu przez miesiąc. Pozwać takiego psychologa do sądu?

 16. mika 26 stycznia 2015 w 02:54 #

  Moj maz pije po kryjomu. Pije w pracy i w domu. Przede mna to ukrywa. Slyszalam od jego wspolpracownikow ze dolewa sobie wodke do herbaty.podczas pracy pije do 8 piw
  Jak zaczym rozmawiac z nim na ten temat to zaraz wpadavw zlosc. Zaczyna krzyczec albo wychodzi. Stal sie agresywmy i zmieszany. Mamy 2dzieci nie chce od niego odejsc bo sie boje ze cos sobie zrobi. Niewiem co juz mam robic. Pomocy

 17. Kasia 11 lutego 2015 w 04:15 #

  Witam …mój mąż pije juz ok…15 lat ..wzywał ok kurew dźwięk szmat nic wartej ..Mamy piątkę dzici 3 synów dorosłych ..syna nastolatka i córkę do przyjęcia .wiele razy mu przebaczal am..W końcu podjęłam decyzję ze całkiem się od niego odbieram. ..nie śpię juz 2 lata…zapoznał tak mówi panią psycholog …i piszą do siebie miłosne SMS …ze kochali się …a pani niby psycholog twierdzi ze zrobił to sspecjalnie żeby wzbudzic w mnie zazdrość …przecież to śmieszne …jak można tak robić …

 18. Beatka 11 lutego 2015 w 04:18 #

  Witam …mój mąż pije juz ok…15 lat ..wzywał ok kurew dźwięk szmat nic wartej ..Mamy piątkę dzici 3 synów dorosłych ..syna nastolatka i córkę do przyjęcia .wiele razy mu przebaczal am..W końcu podjęłam decyzję ze całkiem się od niego odbieram. ..nie śpię juz 2 lata…zapoznał tak mówi panią psycholog …i piszą do siebie miłosne SMS …ze kochali się …a pani niby psycholog twierdzi ze zrobił to sspecjalnie żeby wzbudzic w mnie zazdrość …przecież to śmieszne …jak można tak robić …

 19. Beatka 11 lutego 2015 w 04:29 #

  Nigdy nie pracowałam zawsze byłam z moimi dziećmi…jestem na jego utrzymani…od zapoznania niby panią psycholog stwierdził że nie będzie dawał mi na mogę zachcianki …tylko jakie zachcianki …nie rozumie…Nie raz były interwencję policji ze robił mi awantury …i nie żałuję tego…wiecie co najgorsze jest w tym …ze tak bardzo kochał …ale nie szanować …i jego słowa do mnie …Chciałbym żebyś umarła to ułożył bym sobie życie …oj boli i to bardzo …A niby jego pani psycholog mówi ze pisząc do niego miłosne SMS kochanie tygrysku mój dziękuję ze jesteś …itd…mówi mi ze podjęli taka decyzję żeby wzbudzic zazdrość . To chore podejście

 20. Beatka 11 lutego 2015 w 04:35 #

  Ale powiem wam …ze podjęłam decyzję o nauce może za późno…nie będzie mi łatwo znaleźć pracy bo mam 50 lat chodź nie wyglądam na te lata …jestem uśmiechnięta …kobietka…bardzo …chodz wiele przeplakalam….a

 21. Beatka 11 lutego 2015 w 04:41 #

  Jak może niby pani psycholog podejmować taka drastyczna decyzję …mówią mi ze pisali i spotykali się …bo chcieli wzbudzic zazdrość u mnie …on jest alkoholikiem a ona twierdzi ze przesadzam ….bo ma firmę ..i go zna …

 22. Zrozpaczona 11 marca 2015 w 09:37 #

  Witam was. Jestem córką alkoholika. Pisze o porade. Ja moja siostra oraz mama już nie radzimy sobie psychicznie… ojciec pije… pije na umur… do nieprzytomności. Nie pracuje… lezy cale dnie a gdy mama wychodzi do pracy idzie do sklepu, gdy drzwi są zamknięte ucieka przez okno… w domu było robione wino własnej roboty… podczas naszej nieobecnosci urwal wąż od prysznica i sciagal wino z baniakow. Gdy wrocilam do domu z siostra leżał pijany na podłodze. , w lazience było zbite lustro na podłodze oraz inne polki polamame. Lezal w swoich odchodach i wymiotach. Kompletnie nie wiem co robic jak pomoc mojej mamie… jak to wszystko ogarnąć. .. ona ciagle płacze… ojciec jest agresywny… dziś malo mnie nie pobil w drzwiach jak wrócił pijany. Najgorsze jest to ze on nic w tym zlego nie widzi. Nie chce zostawic mamy samej bo moglabym sie wyprowadzic ale nie chce tez tu zostac i patrzec na ten syf co robi w domi nie mowiac juz nie nie moge nikogo przyprowadIc do domu bo śmierdzi od niego z odległości. Nie myje sie z tydzien czasu wiec wyobraźcie sobie jak człowiek w odchodach musi smierdziec. Nie wiem jak to jest z prawem bo chcialybysmy zeby sie wyprowadzil ale jak to zrobic zeby dal nam swiety spokoj… prosze o ppmoc juz nie daje rady…

 23. Xxxxxx 3 stycznia 2016 w 00:35 #

  Witam przeczytałem wszystkie komentarze i chciałbym też znaleźć receptę na picie mojego ojca. Mam 30 lat odkąd żyje ojciec pił. moje dzieciństwo to ko był koszmar pamiętam najczęściej jak wpatrując się w okno zawsze czekałem w jakim stanie wróci mój ojciec.jak pijany to wiadomo ostre lanie np. Za to ze dziś padał deszcz albo za to że kapcie leżą nie tam gdzie trzeba. Naprawdę uwierzcie mi ze nikt nie miał na to wpływu bo mama też by oberwala jakby się sprzeciwiala. Zapomniałem dodać że mam brata o rok starszego którego nie omijaly te cyrki przez całe dzieciństwo. Gdy z bratem podroslismy ojciec się uspokoił względem agresji ale za to zaczął więcej pić. Potrafił w roku być pijanym 200 dni to ponad pół roku!!!! Pomagalismy mu pomóc wysłaliśmy na terapię ale to tylko dla wybrańców on stamtąd uciekł mówi że tam nie pasuje. Wszywki???? Przepil ich już z 10 ostatnia w 2015roku w marcu. Od tamtej pory może był 3miesiące trzeźwy do końca roku. Nie ma sposobu na pomoc jest zebrakiem który się prosi o alkohol pod sklepem wybiera kiepy z popilniczek.nie myje się po miesiącu czas wyobraźcie sobie jak on cuchnie dobrze ze w czasie tych dni ma oddzielne miejsce do spania w.domu ale w.zamian boję się że spali dom.sika gdzie popadnie ww każde miejsce jak szczeniak.boże jakie to jest dla rodziny trudne Co zrobić???

  Dałem se spokój wyjechałem z kraju mam teraz żonę i nigdy nie pozwolę na to żeby alkohol zniszczył moja rodzinę bo w maju urodzi mi się córka szczerze????czy chce żeby moja córka poznała dziadka? On ma to w dupie nic go nie obchodzi to ja jestem problemem bo się czepiam dlatego jego interesuje tylko procenty procenty i tylko procenty……. Wiem że nie mam serca ale czy on kiedykolwiek dał mi swoje?

  Pozdrawiam serdecznie i współczuję wszystkim kto ma w rodzinie alkoholika

  • Elżbieta Kalinowska 4 stycznia 2016 w 11:01 #

   Tak, to bardzo trudne doświadczenie a zadbanie o siebie, o swoje życie i swoją rodzinę, często jest jedyną sensowną rzeczą jaką można zrobić. Nie każde cierpienie da się usunąć ze swojego życia.

 24. rea 13 stycznia 2016 w 14:02 #

  witam, mam pytanie i bardzo prosze o jakas porade, moja sasiadka – czesto widdze ja pijana , byla nawet u nas policja pytac czy sa jakies libacje i problemy z tym zwiazane, chce jej pomoc ,ale na odleglosc, nie chce zeby wiedziala ze to ja, lubie ja , czasem sobie pomagamy, ale jezeli juz jest pod wplywem czestym alkohoolu to nie chce tego robic oficjalnie, z roznych powodow, i bynajmniej tu nie chodzi o nie branie odpowiedzialnosci za drugiego czlowieka, czy sa jakies fundacje, osrodki ktore pomagaja albo doradza co w takiej sytuacji zrobic?

  • Elżbieta Kalinowska 13 stycznia 2016 w 15:38 #

   W zasadzie to nie wiem co Pani by chciała zrobić w ramach pomocy sąsiadce. Co Pani rozumie jako pomoc. Na ogół to co jest rzeczywiście pomocne (w znaczeniu “leczące”) jest postrzegane przez taką osobę, jako krzywdzące. Pomocne jest uświadamianie problemu, mówienie czegoś w rodzaju “widzę że pijesz”, co oczywiście nie spotyka się z wdzięcznością.
   Fakt, że sąsiadką i jej piciem interesuje się policja może świadczyć o tym,że ktoś jej już pomaga – prawdopodobnie uruchomił procedurę sądowego zobowiązania do leczenia. Powiedzenie jej o tym, że policja pytała Panią o jej picie i o tym, że Pani ja czasem widuje pijaną, i martwi się Pani tym, byłoby pomocne. Ale mogłoby zniszczyć wasze relacje, przynajmniej do czasu kiedy ona nie zacznie ze swoim piciem czegoś robić.
   Oczywiście nie da się tego zrobić zaocznie.
   Jeśli chodzi o fundacje i ośrodki pomagającej alkoholikom to jest wiele takich miejsc. Wszystkie je łączy jedno – trzeba do nich przyjść i poprosić o pomoc, chcieć nie pić.

 25. Aniela 9 lutego 2016 w 13:56 #

  Dziękuję za artykuł u mnie ojciec od lat ukrywał się z piciem. Nigdy nie widziałam go pijanego pił ” po kobiecemu” małe ilości ale jak przypuszczam ciągle. Co gorsze z lekami na nadciśnienie. Udało mu się nas przekonać że przestał. W piątek film mu się urwał jak prowadził samochód, na szczęście nikt nie zginął we krwi 1,6 promila. Nadal nie widzi problemu i całą energię wkłada w zamaskowanie sprawy. Ma nadzieję że sprawa przyschnie. Podczas dyskusji że ma problem twierdzi że przestał pić a alkohol we krwi to wpływ leków i wszelkich znanych wpływów okoliczności. Jak namówić go na terapie (nadal nie widzi problemu).

Dodaj komentarz

Zaprojektowane przez Klienter.pl


Pobierz poradnik
5 zasad, aby pozbyć się lęku i zwiększyć pewność siebie

Imię:
*
Email:
*

Uzyskaj natychmiastowy dostęp!
Przeczytaj poprzedni wpis:
dobre strony stresu
Zestresuj się a złapiesz oszusta

Odwiedził mnie kominiarz. Powiedzmy sobie szczerze kominiarz-oszust, który wyciągnął ode mnie pieniądze a ja mimo, że dałam się oszukać, dopadłam...

Zamknij